Mobil uygulama; akıllı telefonlar, tabletler gibi mobil cihazlar üzerinde çalışması için özel olarak hazırlanan yazılımlara verilen isimdir. 

Kullanıcıların masaüstü cihazlardan mobil cihazlara yöneliminin artması ile mobil uygulamaların daha değerli olması sağlanmıştır. 


Mobil uygulama nedir?

Mobil uygulamalar; telefon tablet gibi mobil cihazlar üzerinde çalışması için özle olarak tasarlanarak kodlanan özel yazılımlardır. 

Mobil uygulamalar; IOS ve Android sistemler kullanılarak yapılmaktadır. Planlanan her proje için mobil bir yazılım geliştirmek mümkündür. 

Mobil yazılım nedir sizin için inceledik. merak ettiğiniz her şeyi tüm detayları ile bulabilirsiniz.

Önemli nokta geliştirilecek olan uygulamanın işletim sistemlerini dikkate almaktır. İşletim sistemi göz önünde bulundurulmayan mobil uygulamaların kullanımı imkânsız olacaktır. 

Neden mobil uygulamaya ihtiyacımız var?

Mobil uygulamaların hayatımıza girmiş olduğu ilk günden itibaren gün geçtikçe gelişim göstererek daha akıllı hale gelmişlerdir. Mobil cihaz kullanımı gün geçtikçe artış göstererek hayatımızda sabit yerini almış bulunmaktadır. 

Neden mobil uygulamaya ihtiyacınız olduğunu merak ediyorsanız makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre mobil cihaz kullananların büyük bir çoğunluğu vakitlerinin neredeyse tamamını mobil uygulamalar üzerinde vakit geçirerek kullanmaktadır. %70 gibi bir oran ile mobil cihaz kullananların vakitlerinin çoğunu mobil uygulamalar üzerinde geçirdikleri araştırma verileri ile görülmüştür.

Mobil uygulamaların kullanımı web sitelerine oranla çok daha hızı ve kolaydır. Bu sebeple mobil uygulama kullanımı gün geçtikçe artış göstererek web sitelerinin yerini almaya başlamıştır. 

Mobil uygulamaların kullanıcılara olan yakınlığı gün geçtikçe artmaktadır. Bu artıştan faydalanmamak sizler için büyük kayıp olacaktır. 

Marka kimliği oluşturmak için mobil uygulamanız olmak zorundadır. Mobil uygulamalar ile hedef kitlenize çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Çeşitli etkinlik, kampanya, güncel içerikleri ve yenilikleri hedef kitleniz içinde yer alan insanlara birinci ağızdan ulaştırma avantajını göstermiş olursunuz. 

Sizlere dijital pazarlama konusunda büyük bir kolaylık sunacaktır. Ürün ve hizmet satışı yapmakta olan bazı e-ticaret sitelerinin uygulamasını oluşturmak potansiyel müşteriler ile bağ oluşturmayı kolaylaştıracaktır. 

Dijital ortamda yapılan alışverişlerin %80’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmektedir. 

Mobil uygulama kullanımı ve popülerliği gün geçtikçe artış gösteriyor ve göstermeye devam edecektir. Web siteniz üzerinden verdiğiniz ürün ve hizmetlerinizi mobil cihazlara taşımak şirketinize ve markanıza büyük bir prestij kazandırarak müşterileriniz ile aranızda ki bağın kuvvetlenmesini sağlayacaktır. 

Profesyonel Mobil Uygulama Geliştirme Aşamaları Nelerdir?

Gelişen ve ilerleyen teknolojimiz ile mobil cihazlar üzerinde erişim sağlayabilmek bir mecburiyet halini almıştır. Mobil cihazlara erişim sağlayabilmek için mobil uygulamalar büyük bir yükseliş yaşamaktadır. 

Siz de işletme olarak müşterilerinize kaliteli bir reklam, tanıtım ve dijital alanda çeşitli hizmetler sunuyor olabilirsiniz. Müşterileriniz için geliştirmekte olduğunuz pazarlama stratejilerinize mobil uygulamaların kolaylığını ve geniş çaplı avantajlarını beraberinde sunabilirsiniz.

Müşterilerinizin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda oluşturulan gelişen teknoloji ile uyumlu şekilde oluşturulmuş stratejileriniz ile başarıyı yakalamanız kolaylaşacaktır. 

Mobil uygulamalara olan ihtiyacınızı karşılayabilmek adına yeni bir departman oluşturmanız gerek kalmamaktadır. Aforsoft Yazılım ve Danışmanlık olarak istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda mobil uygulamanızı planlanan süre içinde sizlere teslim etmekten mutluluk duyacağız. Teklif için tıklayınız.

Mobil Uygulama Geliştirme Yoluyla Satışlarınızı Arttırın;

Dijital çağın getirilerinden olan mobil uygulamalar anında etkileşim oluşturarak işletmeniz için başarılı ve olumlu pek çok sonuç oluşturacaktır. 

Satışlarınızı arttıracağı düşüncesi işletmeler için oldukça cezbeden bir neden olarak kabul edilmektedir. 

İyi tasarlanmış olan kullanıcı dostu bir web siteye sahip olmak işletmenizin dijital alanda elini güçlendirerek mobil cihazlar üzerinde erişilebilir olmalarını sağlamaktadır. 

Satışları arttırmak için mobil uygulama kullanımı oldukça güçlü sonuçlar oluşturmaktadır. 

Mobil uygulamalar satış konusunda oldukça başarılı olmaktadırlar. 2013 yılında 125,01 milyon olan bu satış oranı 5 yıl içinde 2018 yılında 200 milyonu geçmektedir. 

Mobil uygulamalar mobil web sitelerine ve masaüstü cihazlara oranla 3x ve 2x daha yüksek geri dönüşüm sağlamaktadır.

Mobil uygulamalar her şekilde müşteri geri dönüş oranlarına göre oldukça yüksektir. Bu düşünüldüğünde mobil uygulamaların satış potansiyeli oldukça yüksektir. 

Müşteri Deneyimi Geliştirmek

Mobil uygulamalar müşteri deneyimi açısından oldukça gelişim göstermektedir. Doğru ve kullanıcı dostu olarak hazırlanan mobil uygulamalar satın alma sürecini hızlandırarak satış oranlarını arttırmaktadır. 

Mobil uygulamalar kişiselleştirme oluşturarak müşterilerin kendini özel hissetmelerini sağlamaktadırlar. Birinci sınıf kullanıcı deneyimi oluşturmak için kişiselleştirme önem taşır. 

Mobil uygulamalar ile büyük sonuçlar elde etmek müşteri geri dönüş oranlarını arttıracaktır. Mobil uygulamalar üzerinde müşteri sadakati oluşturmak oldukça kolaydır.

Pazarda Rekabet İçinde Bulunmak

Amerika Birleşik Devletleri içinde yer alan küçük işletmelerin %66’sı mobil uygulama kullanmaktadırlar. Dünyanın en büyük ekonomisi olan devletlerin mobil uygulamaları bu denli kullanıyor oluşu pazarı daha rekabetçi hale getirmektedir.

Doğrudan Pazarlama Kanalı Oluşturmak

Pazarlama stratejileri oluştururken her durumu düşünmek gerekmektedir. Mobil uygulamalar bu stratejilerinize büyük oranda katkı sağlayacaktır.

Müşterileri En iyi Meşgul Edin

Mobil kullanıma uygun web sitelere sahip olmak eskiden yeterli bir etkendi. Ancak artık mobil kullanıcılar ile etkileşim içinde yer alabilmek için mobil uygulamalara ihtiyacınız bulunmaktadır. 

Ürün ve hizmetlerin içeriği önemli olmamakla birlikte müşterilerinizin sizinle etkileşimde olması daha büyük önem taşımaktadır. 

Müşteri odaklı hazırlanan mobil uygulamalar içinde kısa mesaj, e-posta ve sohbet kutusu özellikleri bulunmaktadır.

Marka Bilinirliği Arttırmak

Doğru hazırlanan mobil uygulamalar marka bilinirliğinizi arttırmaya yardımcı olmaktadır. Uygulamanızın içini ilgi çekici içerikler ile doldurarak şık, kaliteli ve çekici hale getirmeniz gerekmektedir.

Mobil uygulamanızın herkesçe onaylanmasını ve beğenilmesiniz istersiniz. Mobil uygulamanızın mükemmel şekilde tasarlanarak çarpıcı ve markalaşmış olduğundan emin olmanız gerekmektedir. 

İyi bir mobil uygulama markanıza yeni bir heyecan katarak seviye atlamanıza olanak sağlamaktadır. Mobil uygulama yapan firmalar;

Mobil uygulamalar içerisinde yer alan özel kodlama ve tasarımların işletim sistemlerine uygun şekilde tasarlanması gerektiğini biliyoruz. 

Dünya çapında mobil uygulamalar IOS ve Android sistemleri için geliştirilmektedir. Mobil uygulama geliştirecek olan firmalar müşteri taleplerini dinleyerek o doğrultuda birtakım araştırmalar yapmaktadır. 

Mobil uygulama geliştirecek olan firmaların belli birkaç özelliğe dikkat etmesi gerekmektedir. 

Mobil uygulamanız ile neler hedefliyorsunuz? Mobil uygulamanız ile sahip olmak istedikleriniz, amaçlarınız nelerdir? Bu sorulara olan cevaplar ile ne hedeflediğinizi belirlemeniz gerekir. 

Amaç ve hedef belirlemesi ardından uygulamanızı geliştirmeniz için bir yazılım firması seçmeniz gerekir. Firma araştırması için oldukça dikkatli olmanız gerekir. 

Yüzlerde yazılım firması içinden size en uygun olanını seçmeniz gerekir. Profesyonel ve donanımlı bir firma seçmenizden sonra iletişime geçerek ilk adımı atın. 

Birlikte çalışacağınız yazılım firmasının mobil uygulamanız için yeterli profesyonel donanıma sahip olması uygulama kaliteniz açısından önemlidir. 

Mobil uygulamanızı geliştireceğiniz firmayı belirlerken kalite, daha önce yapılmış olan proje deneyimi firmanın sunduğu çalışma ekibi ve ortamı gibi kriterler önemlidir. 

Genellikle firmalar arası fiyat analizi yapılır. Bu çok yanlıştır. İlk önceliğiniz her zaman kalite olmalıdır. 

Çünkü sektör içinde fark yaratmak ve bulunduğunuz sektör içinde daha çok gelişerek ilerlemek için mobil uygulamaya ihtiyacınız vardır. 


Ülkemizde mobil cihaz kullanımı nedir?

2017 yılında Türkiye üzerinde yapılan araştırmaya göre 42 milyon mobil cihaz kullanıcı bulunmaktadır. Bu cihazların Android veya IOS marketlerinden mobil uygulama indirmeye meyilli olup işlemlerini bu tarayıcılar üzerinden gerçekleştirmektedir. 

Bu denli büyük bir pazar içerisinde yer alan mobil uygulama geliştirme uzmanları uygulama önemini pek çok kez dile getirmişlerdir. 

42 milyon mobil cihaz kullanıcısının tavsiyeleri;

6 milyon kullanıcı mobil cihazlar ile sosyal medya hesaplarını kontrol etmektedir. 

Mobil cihaz kullanıcılarının günde ortalama 2 saati sosyal medya hesapları üzerinde geçmektedir. 

Mobil cihaz kullanıcılarının %70’i alışverişlerini mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirmektedir. 

Ülkemizde mobil cihaz kullanıcıların vakitlerinin çoğunu YouTube üzerinde geçirmektedir.

Ülkemizde mobil cihaz kullanıcıları en çok sosyal medya platformlarından Facebook’u tercih etmektedir.

Elde edilen veriler mobil cihaz kullanıcılarının en çok sosyal medya üzerinde vakit geçirdiklerini göstermektedir. Bu verilere rağmen mobil cihaz kullanıcılarının %70’i mobil uygulamalar üzerinden alışveriş yapmaktadır.

Bu şekilde mobil uygulama platformları üzerinden yayınlanacak ile satış ve etkileşim beraberinde gelir artışı gibi kolaylık sağlayacaktır. 

Mobil uygulama geliştiricilerin görevleri nelerdir?

Mobil uygulama geliştiricisi freelance ya da şirket bünyesinde kadrolu olarak çalışabilir. Geliştirmiş olduğu uygulamayı sık sık kontrol ederek hata yapını en aza indirmek için çalışır. 

Uygulama kullanıma sunulması ardından uygulama içinde var olan güncelleme, eğitim ve destek gibi çeşitli eğitim ve destekten sorumludur. 

Başarılı bir mobil uygulama oluşturulma aşamaları nelerdir? Mobil uygulama geliştiricisinin görevlerini tüm detayları ile sizler için inceledik.

Mobil uygulama ve yazılım geliştirici olmak isteyenler; yazılım ve bilişim sektöründe olan gelişimleri takip ederek mobil uygulama sektörünü yakından takip etmelidir. 

Mobil uygulama geliştiricileri;

Hedefler doğrultusunda yazılım ve program geliştirerek tasarlamak,

Geliştirilen programın en verimli halini oluştururken maliyeti az tasarımlar hazırlamak,

Verileri doğrulamak için yeni yöntemler geliştirmek,

Yeni uygulamaların teknolojisini belirleyerek bilişim personeli ile iş birliği sağlamak,

Geliştirdiği uygulamayı belirli aralıklar ile test ederek hata raporlarıyla ilgilenmek,

Teknolojik gelişimleri yakından takip etmek,

Kullanıcıları için detaylı doküman hazırlamak mobil uygulama geliştiricisinin başlıca görevlerindendir.Mobil Yazılım Geliştirme;

Hayatımızın olmazsa olmazı sayılabilen telefonlarımız cebimizde çantamızda olup dijital dünyaya açılan bir kapı görevi görür. Teknoloji çağındayız. Alışverişten banka işlemlerine kadar günlük hayatımızı kolaylaştıran çalışmalar yapılmaktadır. Telefonların çoğalması ve artık zorlaşan hayat şartlarımızı mobil uygulamalar ile daha kolaylaştırmak mümkün.  Gün geçtikçe artar mobil uygulama popülerliği ile sizlerde işlerinizi bir adım öteye taşıyabilirsiniz. 

Mobil uygulama geliştirme aşamalarını tüm detayları ile blog yazımızda görebilirsiniz.

Hedef kitle belirlemesi;

Geliştireceğimiz mobil uygulamanın hedef kitlesini belirlemek işleme başlamadan önce elbette ilk adımdır. Hedef kitlenin ilgisine yönelik tasarımlarımızla özgün çalışmalarınızı mobil ortama taşıyabilme imkanınız olacaktır. 

Kullanım kolaylığı;

Bilgiye en kolay ulaşabildiğimiz bu çağda elbette teknoloji çağının getirmiş olduğu güzellikleri en iyi şekilde kullanmalıyız. Karmaşıklıktan uzak tasarımlarımız ile hedef kitlenizdeki müşterilerin uygulamanızı mobil ortamda en kolay ve en başarılı şekilde kullanmalarını amaç ediniyoruz. Bu düşünceyle hareket ederek rahat kullanım sağlayan kaliteli sistemler tasarlayarak müşterilerinize en özgün çalışmalarını sunmanızı sağlıyoruz.

Her işletim sistemine uygun;

Tekonoloji çeşitliliğine sahip olduğumuz bu dönemde pek çok işletim sistemine sahip cihaz bulunmaktadır. Adroid ve İOS gibi işletim sistemlerine sahip her cihazla %100 uyumluluk göstermesi gereklidir. Bunun en büyük nedeni teknoloji çeşitliliğinden doğan teknik sorunları ortadan kaldırmaktır. Bizim yapmış olduğumuz tasarımları diğerlerinden ayıran en büyük artı her işletim sisteminde %100 uyum sağlayacak donanıma sahip sistemler oluşturuyor oluşumuzdur. Bu da sizlerin neden bizi tercih etmesi gerektiğine ufak bir örnektir. 

Her cihazla %100 uyumluluk;

İşletim sistemlerinde ki uyumluluğun aynısının farklı cihazlarda olması önemlidir. Telefon, tablet ve bilgisayarlar her türlü cihazda sorunsuz çalışması elbette ki önemlidir. Mobil uygulamanın her cihazda problemsiz çalışması işletme kaliteniz açısından son derece önemlidir. Her cihazda görsellik yazı boyutu gibi unsurların düzenlemesi yapılır ve işletme kalitenizi arttırma amaçlanır.

Responsive tasarım ve kullanıcıya etkisi nasıldır?

Responsive web tasarım; mobil uyumlu ve duyarlı web tasarım anlamına gelmektedir. Sıklıkla adını duymuş olduğumuz responsive tasarım ilk olarak 2010 yılında ortaya çıkarak son yıllarda ülkemiz içinde oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Responsive tasarımlar; mobil cihazlar olan telefonlar ve tabletler ile uyumluolup, mobil cihazlar ile ziyaret edilen web sitelerinin resim, yazı gibi elementlerin değişen ekran boyutlarına göre kademeli şekilde ekrana uyum sağlaması şeklinde tanımlanmaktadır.

Çoğunlukla desktop, tablet ve mobil versiyonları şeklinde üç aşamalı olarak tasarlanmaktadır.

Çoğunuzun bildiği gibi web sitelerini mobil cihazlar ile gezmek güçtür. Ziyaret edilen web site mobil bir web site ya da responsive tasarıma sahip değilse okunmak istenen kısım için zoom yapmak gerekecektir. 

Kısıtlı görüş ile okumak güçleşecek ve kullanım çok daha zor bir hal alacaktır.

Web sitelerin menülerini gezmek de oldukça zordur. Mobil uyumluluk olmaması nedeniyle gitmek istenilen link bulunamayacaktır.

Responsive web sitelere mobil cihazlar ile erişim sağlandığında mobil uyumlu olması nedeniyle fontlar, imajlar ve elementler ekran boyutlarına uyum sağlayarak zoom yapmaya gerek kalmadan web site ziyareti geçekleştirilebilecektir.

Mobil versiyonlar için önem derecesi düşük olan elementlerin gizlenmesi mümkün olacak ve web site daha yalın ve kolay kullanılabilir bir hal alacaktır.

Arama motorları responsive tasarımları büyük ölçüde desteklemektedir. Mobil web siteleri dünya çapında %25 oranda yükselmektedir. Bu oran güç geçtikçe artmaktadır. 

Responsive dizayn anlamında kullanılarak tasarımlara uygun şekilde kodlama yapısı ve her tür mobil cihaz görüntüleme çözünürlükleri ile sorunsuz şekilde okunarak görüntülenme sağlamaktadır. 

Son derece kullanışlıdır.

Responsive tasarımlar  ve bu dizayn şekline uyumlu tasarlanmış olan web sitelerinin müşteri memnuniyeti oldukça yüksektir.

Web sitelerinin responsive tasarımları için her ekran boyutuna ayrı olarak css kodlamaları yapılabilir ya da bootstrap gibi framework yapıları kullanılabilmektedir.

Kodlama sonunda bütün ekran boyutlarına uygun çözünürlükte web sitesine sahip olmuş olursunuz.

Responsive tüm ekran çözünürlüklerine uyum sağlamaktadır.

Responsive şekilde tasarlanarak yayınlanmış olan web siteleri; masaüstü  bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, telefon ve tabletler gibi  mobil cihazlar için okunaklı şekilde görüntülenerek web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara kaliteli bir müşteri memnuniyeti sunacaktır.

Web sitenizin uzun süre görüntülenmesi sağlanacaktır. Tüm bunların yanı sıra web kullanıcılarını kendiniz tanıyabilirsiniz. Responsive tasarımlı web siteler yapılırken doğru tasarıma eşlik eden kodlama ile birlikte bir bütünlük oluşacak web site ziyaretçilerinizin sempatisini kazanacaksınız.

Sonuç olarak web site sahipleri, web sitelerinin ziyaret eden kullanıcılara kaliteli hizmet sunmak isterler. Web site gezintisi sırasında okunacak içerikleri kolaylıkla okunmasını sağlayarak, ilgilerinin çeken görselleri zoom yapmaya gerek kalmadan görebilmek için çaba sarf etmelerine gerek kalmayacaktır.

Güncel web siteler responsive tasarım ile her ekran boyutuna uygun bir web siteye sahip olmak için daha ne bekliyorsunuz?

Detaylı bilgi için tıklayınız.


Mobil uygulamalar neden gereklidir?

Mobil işletim sistemleri üzerinde yer alan yenilikler sonucunda kullanım yaygınlaşmış olup daha yaratıcı ve akıllı içerikler oluşturulmaya başlanmıştır.

İnsanların telefonları ile geçirdikleri vakit gün geçtikçe artış göstermektedir. Telefonda geçirilen vaktin büyük çoğunluğu çeşitli sosyal medya platformları ya da sevilen mağazaların mobil uygulamalarında geçirmektedirler. 

Yapılan araştırmalar insanların boş olan vakitlerinin %70’ini akıllı telefonlarından geçirmektedirler.

Mobil uygulamaların yükselişte olduğu bu dönemde, büyüme ve gelişme arzusu olan firmaların bu nimetlerden yararlanmaması büyük bir kayıp olacaktır. Bu durumu fark etmiş olan çoğu firma mobil uygulamalara yatırımlarını çoktan yapmışlardır. 

Profesyonel bir marka ve imaj oluşturmak için mobil uygulama kullanma bir adım niteliğindedir. Mobil uygulamaya sahip olarak hedeflediğiniz kitleye daha kısa zamana ulaşabilirsiniz. 

Mobil uygulamalar ile çeşitli indirim, etkinlik ve kampanyalarınızı müşterilerine daha hızlı şekilde ulaştırabilirsiniz. Bu tip kolaylıklar kurumlara çoğunlukla dijital pazarlama konusunda fayda sağlamaktadır. 

Ürün ve hizmet satışı yapmış olduğunuz e-ticaret sitelerine mobil uygulama desteği hedef kitlenizle aranızda yer alan bağı kuvvetlendirerek daha geniş bir kitleye seslenmenizi sağlayacaktır. 

Günümüzde hız her şeydir. Her işi en hızlı şekilde yapmaya büyük özen gösteririz. Kıymetli olan zamanımızı en iyi ve kaliteli şekilde geçirmemiz gereklidir. Alışverişlerimizin %80’lik kısmını artık internet üzerinden gerçekleştirmekteyiz.

Mobil uygulamaların yükselişine firma olarak ayak uydurmak istiyorsanız bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.

Mobil uygulamalar ile neler yapabiliriz?

Dijital yayınlar yapılabilir.

Kurumsal markaların, marka imajı güçlenerek prestij kazanabilir.

Mobil barkot okuyucu ile stok takiplerini gelişmiş olarak izleyebilirsiniz.

Size özel projeler geliştirilebilir.

Mevcut sistemleriniz mobil uyumlu hale getirilebilir.

Rezervasyon alan firmalar için mobil uygulamalar ile işlem hızlanır ve kolaylaşmaktadır. 

Mobil uygulamaların firmanıza olan katkıları nelerdir?

Tanıtım aracı olarak mobil uygulamalar kullanılabilmektedir. Ürün ve hizmet tanıtımı için kolay bir yöntemdir. 

Mobil cihaz kullanıcılarının büyük çoğunluğu telefon tablet gibi cihazlar üzerinde aktifliğini korumaktadır. Her an erişim sağlanabilen markanıza ürün ve hizmetlerinize tam da ihtiyaç duyulan anlarda tanıtılabilme imkânı sağlamaktadır.

Bir gelir kanalı olarak mobil uygulamalar kullanılabilmektedir. Mobil uygulama ile tanıtmış olduğunuz ürün ve hizmet satışları aynı şekilde bu mobil uygulama üzerinden devam etmektedir.

Mobil uygulama üzerinden yalnız ürün ve hizmet satışları ile gelir artışı değil uygulama ve işinizin elverdiği şekilde reklam ve tanıtımlarda yapabilirsiniz.

Yeni müşteri kanalı olarak mobil uygulamalar; müşterileriniz ile sürekli etkileşim halinde olmak için soru ve öneriler ile etkileşimde bulunuyor olmanız gerekmektedir. 

Mobil uygulamalara sahip olarak bu etkileşimi sınırsız sayıda gerçekleştirebilirsiniz. 

Müşteri sadakatinizi mobil uygulamanız üzerinden ölçebilme imkânına sahip olursunuz. Müşteri sadakati firmalar için uzun vaade içinde gerçekleştirilen önemli bir durumdur. Mobil uygulamanız ile sadakat programı başlatmak veya var olan sadakat programı üzerinde gelişim sağlamak pek çok anlamda işinize yarayabilmektedir.

Bir yayın aracı olarak mobil uygulamalar kullanılmaktadır.

Kendi mobil uygulamanıza sahip olmak sizi takip etmekte olan müşterileri kitlenize mesajınızı iletmek, paylaşımlarınız ile onlara değerli içerikler oluşturmak ve kendi marka tanıtımınızı gerçekleştirmek anlamına gelmektedir.


Mobil uygulamalar niçin kullanılır?

Mobil cihaz kullanımları gün geçtikçe hızla artış göstermektedir. Artış mobil ürün artışını beraberinde getirmektedir. 

Büyük kurumsallaşmış olan şirketlerin üretmiş olduğu mobil uygulamalar orta ve küçük işletmeler içinde çeşitli kolaylıklar sunmaktadır. Popüler bir müşteri yaklaşımı oluşturmaktadır.

Müşteri Odaklı Hizmet

Günümüz mobil cihaz kullanıcılarının her biri mobil uygulamalarını 6 dakikada bir kontrol etmektedir. Bu uygulamalar içinden tamamlayabilecekleri işlemleri gerçekleştirmektedir. 

Şirketler müşterilerinin her anında yanında olma arzularını mobil uygulamalar yardımı kolaylıkla sağlayabilirler. 

Ürün Tanıtımı ve Rekabet

Müşteriler ile hızlı iletişim şirket önceli olarak sayılabilmektedir. Reklam, kampanya, son çıkan ürün tanıtımları, müşteriler için özel tarifeler şeklinde çok çeşitli konular ile müşteri etkileşimi kolaylıkla sağlanmaktadır. 

Müşteriler için özel olarak kullanılmakta olan bu kolaylıklar, mobil uygulaması olan bir şirket; mobil uygulaması olmayan şirketle oranla rekabette birkaç adım önde yer almaktadır. 

Kalite ve Prestij

Mobil uygulamaya sahip olmak şirket için çok büyük bir itibar ve çok çeşitli kalite avantajları getirmektedir. 

İyi tasarlanmış mobil uygulamalara sahip olmak; kullanımı ve müşteri odaklı hazırlanmış olması sebebiyle müşterinin ihtiyaç duyduğu ürünler ile farklı ürün araştırmasında bulunması kolaylaşacaktır.  Bu durum müşteriler için ihtiyaç duyulmayan ürünlerin bile satışını sağlayacaktır. 

Kalite ve prestijden bahsederken neredeyse herkesin aklına gelen Iphone, mobil uygulama geliştirme alanında yapmış oldukları ile örnek olmuş bir firmadır. 

Büyük Avantajlar

Müşteriler için kaçınılmaz tedarikçisi olmasıyla bilinen mobil web siteleri ile yarışır durumdadır. Alternatifi olmayan mobil web siteleri, mobil uygulamalar ile ciddi bir yarış içinde yer almaktadır. 

Statik ve değiştirilmesi mümkün olmayan ara yüzler yerine interaktif ara yüz bulundurmakta olan mobil uygulamalar değişen ve gelişmekte olan teknolojiyi kullanıcıya anında yansıtmaktadır. 

Mutlaka internet bağlantısı gerektirmekte olan web sitelerine karşın, çevrimdışı kullanım için hazırlanmış olan bazı mobil uygulamalar internet bağlantısı olmasa bile hizmet verebilmektedir. 

Anlık Hizmet ve Ulaşım

Hızlı olmak zorunda olduğunuz bir işte çalışıyorsanız, hız sizin için her şey demektir. 

Bağlantı içinde yer almanız gerekmekte olan bir şirketin mobil uygulaması hız kesmeden çalışması size ciddi zaman kazandıracaktır. Bu işlemleri yapabilmek için sabit bir noktada yer almanız ve özel bir alanda bulunmanıza gerek bulunmamaktadır. 

Örneğin; sürekli döviz, borsa indekslerinin takip etmeniz gerekmekte olan bir banka içinde yer çalışıyorsanız, bu bilgilere anında erişim sizin için önemliyse bankanın tam sürümlü bir mobil uygulamaya sahip olması sizlere pek çok yönden rahatlama sağlayacaktır. 

Rekabet içinde yer aldığınız çalışanlara karşı bir adım öne geçmek tahmin ettiğinizden çok daha kolaylaşacaktır. 

Mobil uygulama ve mobil web sitesi ortak özellikleri nelerdir?

Mobil uygulamalar ve mobil web siteleri temelinde aynı değillerdir. Genellikle hedef kitlenin sizi bulmalarını ve erişimini kolaylaştırmak adına işletmenizin büyümesine yardımcı olacak aynı özellikleri sunmaktadır. Ancak bazı ortak özellikleri bulunmaktadır, bunlar;

Tek tıklama ile arama; Kullanıcılar, mobil web siteniz ya da mobil uygulamanız ile telefon numaranıza dokunarak sizinle iletişim kurabilmektedir. 

Haritadan pratik ulaşım; Kullanıcı adresinizi manüel olarak girmek zorunda olmadan işletmenizin lokasyonuna erişim sağlayabilmek için cihazların GSP ‘sini kullanarak anında yol tarifi alabilmektedir. 

Sosyal paylaşım; Kullanıcıların, birbiri ve takipçiniz ile kolayca içerik paylaşımı sağlamak için sosyal medya uygulamalarını ve web sitelerini bütünleştiren bir özellik niteliğindedir. 

Mobil ticaret; Satın alma ve alışveriş sepetleri, e-ticaret özellikli mobil web uygulamalardır. E-ticaret özelliğine sahip mobil web uygulamalar ve mobil uygulamalar ile mobil mağaza işbirliği oluşmaktadır. 

  Mobil pazarlama; Hedef kullanıcıların pazarlama listeleri ve sadakat programlarına katılım sağlanırken, işletme konum odaklı pazarlama ve e-posta gönderme kampanyalarını kolaylıkla başlatma sağlanabilmektedir. 

Mobil web mi, mobil uygulama mı?

Mobil uygulama ve web siteleri arasında yer almakta olan tercih, maliyet, kullanılabilirlik,  gerekli olan özellik ve sunmuş oldukları kitle ile orantılı şekilde değişim gösterecektir. 

Sonuçta kuruluşlar, işletmeler, e-ticaret oluşumları, müşteri ilgisini çekmek için mobil kanalları etkili şekilde kullanmaktadır. 

Uyum sırasında mobil web siteler ve mobil uygulamalar arasında ölçeklendirmeler yapılmaktadır. Büyük işletmeler mobil web siteleri ve uygulamalarını kullanmayı göze almış bulunmaktadır. Şirketlerin bunlardan birin seçme şansları bulunmaktadır. 

İşletmeniz için mobil web sitesi ve mobil uygulama oluşturmak maliyetli olabilmektedir. Bütçenize ve işletme hedeflerinize bağlı olarak iki seçenekten birini seçmeniz gerekmektedir. Her iki kanalda da kendine has artıları ve eksileri bulunmaktadır. Özellikle mobil uygulamalar daha yüksek dönüşüm elde etmenizi sağlayacaktır. 

Mobil uygulamalar, kişisel özelik ve operasyonel verimlilik açısından çeşitli artılar oluşturmaktadır. 


Mobil Uygulama Geliştirecek Olanlara Tavsiyeler;

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Eğer mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız kendinize sormanız gereken ilk sorular kimlere uygun bir mobil uygulama olduğu ve en çok kimler tarafından kullanılacağıdır. Ayrıca mobil uygulama geliştirmeye karar verdiyseniz kullanıcılarınızın hoşuna gidecek ayrıntıları eklemeyi unutmayın.

Basitlik ve Kolaylık

Günümüzde istediğimiz bilgiye tek tıkla ulaşabiliyoruz. Bunun için sıkıcı, zor ve uğraştırıcı basamakları olan uygulamalardansa basit ve kolay süreçleri olan bir uygulama geliştirmek kullanıcıların sizin uygulamanızı tercih etmesinde büyük rol oynar.

Farklı İşletim Sistemlerine Göre Tasarlayın

Hedef kitlenizi belirledikten sonra tüm platforma ayak uydurabilen bir uygulama geliştirmek artık olması gereken bir durum haline geldi. Android ve IOS gibi işletim sistemlerinde hiçbir sorun çıkarmadan çalışabilen bir uygulamayı daha fazla kişi tercih etmektedir.

Uyumluluk

Mobil uygulamanızın farklı işletim sistemlerine göre tasarladıktan sonra bilgisayar, tablet, telefon gibi teknolojik aletlerde de herhangi bir sorun çıkarmadan çalışıp çalışmadığına dikkat edin. Ayrıca uygulamanızın diğer cihazlarda görsellik, yazı gibi unsurların ekran boyutuna ve şekline göre tekrar düzenlenmesini sağlayın.

İyi Tasarım

Kullanıcıların hoşuna giden ve merak uyandıran içerikler ile uygulamanızın daha çok tercih edilebilir hale getirebilirsiniz.

Bir Hedefe Odaklanın

Mobil uygulamanızın ekranında bir sürü seçeneğin olması kullanıcının kafasının karışmasına neden olabilir. Bu nedenle her sayfayı tek bir konuya odaklayarak kafa karışıklığını önleyebilirsiniz.

Grid Kullanımı Önemli

Uygulamanızı grid yapı ile tasarlamak insanların kafasındaki görselliği arttırarak daha iyi bir kullanıma kapı açar.

Eğer siz de yazılım bilgisine sahipseniz ve Android telefonlar için mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız bu aşamaları izlemelisiniz:

İlk olarak Android uygulama geliştirmek istiyorsanız öncelikle mobil uygulama geliştirme uygulamaları ile başlamanız gerekmektedir.

Eclipse ve Android Studio

Android bir yazılım için mobil uygulama geliştirebilecek geliştirme ortamı olan Eclipse, XML ve Java klasörlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Android Studio, Eclipse’e göre çok daha çabuk hizmet veren bir yapıya sahiptir. Fakat Eclipse’e göre daha fazla sorun çıkarması söz konusudur. Bundan dolayı çabuk bir şekilde ilerlemek isteyen kişilerin tercih ettiği platform Android Studio olduğunu söylemeliyiz.

Android SDK Aracılığı ile ADB

ADB’nin hedefi uygulama geliştiricilerine yardım etmektir. ADB’nin yardımı ile Android cihazların yazılımları üstünde değişiklik yapabilirsiniz.

Android Developer Guidelines

Android Developer Guidelines bir rehber görevi görerek uygulama geliştirmek isteyen kişilere yardım edip ipuçları verir.

Android Design Guidelines

Android Design Guideliness görsel ve estetik bilgilerinizi ve yeteneklerinizi konuşturacağınız bir platformdur. İstediğiniz birçok içeriği hayata geçirirken rehber edineceğiniz bir uygulamadır.

GitHub ve BitBucket

Android uygulamaları bir sürü dosya ve klasörden meydana gelir. Bundan dolayı dosya ve klasörlerin her birinin isim, varlık, düzen gibi etkenlerinin doğru işlenmesi çok önemlidir.

IOS’dan bahsedecek olursak:

JS ve HTML5 kullanarak IOS’ta mobil uygulama geliştirilebilir. Ancak HTML5 ve JS’den yararlanarak mobil uygulama yapmak mantıklı ve kolay görünüyor olabilir ancak bunu yapabilmek için framework kullanmanız gerekmektedir. Frameworkten kısaca bahsetmek gerekirse, kullanılmaya hazır kod parçalarının birleşerek bir bütün oluşturulmasına denir. Bu frameworkler, mobil uygulama ihtiyaçlarını karşılayabilmeyi sağlıyor.

JS, CSS3 ve HTML5 yazılım dillerini kullanarak farklı efektler ve uygulamalar yapılabilmektedir. 

Mobil uygulama neden gereklidir?

Mobil uygulamalar mobil kullanıcılara çok daha yakın bulunmaktadır. İstenilen anda müşterileriniz ile mobil uygulama yardımıyla erişim sağlayabilir çeşitli kampanya ve duyurulardan haberdar olmayı sağlayabilirsiniz. 

Mobil uygulamalar dijital pazarlama alanında son derece faydalı olmaktadır. Marka kimliğinizi tamamlayıcı bir faktör olmaktadır. Mobil uygulamalar ile çok güçlü bir imaj oluşturmak mümkündür. 

Üretici firma müşteriler ile ürün, stok bilgi paylaşımı masaüstü yazılımlarla uyumlu hale getirerek müşteri dataları ile hızlı sunum olanağı sağlayabilmektedir. Mobil cihazlar ile anında erişimin etkin ve faydalı olduğunun göstergesi niteliğindedir. Bu durum müşteri ilişkilerinin güçlenmesine olanak sağlamaktadır. 

Mobil uygulama fiyatlandırması neye göre belirlenmektedir?

Mobil uygulama fiyatlandırması her şeyden önce uygulama niteliği, kalite gibi proje detaylarına göre belirlenmektedir. Standart tek fiyat vermek doğru olmayacağı gibi her uygulamadan beklenen performans ve teknoloji değişkenlik gösterecektir.

Mobil uygulama fiyatları belirlenirken bazı değişkenler göz önünde bulundurularak tahmini yazılım maliyetlendirilmesi olarak maliyet hesaplaması yapmanız kolaylaşacaktır.

Fiyatlandırma ve içeriğe göre yazılım firmanızı seçebilirsiniz.

Mobil uygulamalar için fiyat hesaplaması yapılırken, mobil uygulama proje içeriği, uygulamanın çalışacağı platformların belirlenmesi gerekmektedir.

Mobil uygulamaların sıralamasını belirlemekte olan faktörleri kısaca saymamız gerekirse ilk sırada kullanılan yazılım dili olacaktır.

Uygulamanızın çalışacağı platformlar, uygulamanızın çalışmasını istediğiniz platformlardan bahsetmektedir. Başlıca mobil uygulama platformları IOS ve Android olmaktadır.

Bu iki platform üç farklı yazılım dili kullanılarak oluşturulmaktadır. Buna bağlı olarak değişken fiyatlandırmaları mevcuttur. Üç ayrı yazılım geliştirme şekli  farklı süreçler ve aşamalar içermesi nedeniyle fiyat farklılıkları mevcuttur.

Native mobil yazılım;

Tamamen yayınlanması istenilen platformun yazılım diline göre geliştirilmekte olan yazılım şeklidir.

IOS; xcode, Android ise Java yazılım dilleri kullanılarak ayrı ayrı geliştirilmektedir. Son derece zaman alan ancak istikrarlı şekilde çalışacak olan uygulamalar için kullanılacak bir mobil uygulama yazılım dilidir.

Bu yapı düşünüldüğünde mobil uygulama yazılımlarının maliyeti oldukça yüksektir. Bu konu maliyet ve fayda denklemi üzerinden değerlendirilmesi daha faydalı olacaktır.

Mobil uygulamaların fiyatları başlangıç için oldukça yüksek gibi görünse de iş ve devamlılık açısından önem taşımaktadır.

Hybrid mobil yazılım;

IOS ve Android için eş anlamlı şekilde yapılmakta olan yazılım geliştirme süreçleri Native yazılımlara oranla biraz daha ekonomik sayılmaktadır.

Bu tip yazılımlar için farklı süreç ve metotlar bulunmaktadır. Mobil uygulama fiyatlandırılmaları ve yazılım geliştirme süreçler içinde sıklıkla kullanılan bir yazılım şeklidir.

Hybrid mobil yazılım nedir?

Hangi Uygulamalar için Kullanılabilmektedir?

Hybrid mobil yazılım, Native altyapısı ile iki farklı platformun tek merkezli yapılan yazılım kodlamasıdır. Bu yazılımlar ile oluşturulmakta olan uygulamalar mobil yazılım fiyatları açısından avantaj sağlayarak kullanıcı deneyimini arttırmaktadır.

Hybrid yazılım dili ile canlı yayınlar, Sosyal medya uygulamaları ve e-ticaret uygulamaları gibi karmaşık yapılı kodlama gerektiren uygulamalar için kullanılmaktadır.

Webview mobil yazılım;

Bir yazılım dili ya da bu şekilde hazırlanan bir içerik, mobil uygulama değildir. Mobil uygulama görünümlü bir mobil sitedir.

Mobil uygulamalar için çeşitli yazılım firmalarından fiyat alırken bu tip uygulamaların fiyatlarının neredeyse 10 da 1'i fiyatına yapıldığını göreceksiniz.

Söylediğimiz gibi bu  bir mobil uygulama değildir. Hiçbir mobil uygulama özelliğine sahip olmamakla birlikte uygulama işlevselliği göstermeyecektir. 

 Daha açık söylemek gerekirse mobil uygulamalar ile hiçbir fiyat ilgisi olmayan bir yazılım fiyatı karşınıza çıkacak olursa uygulama bitip elinize ulaştığında mobil uygulamadan çok mobil bir web site olarak gelecektir.

Mobil Uygulama Fiyat Belirlemesi Nasıldır?

Mobil uygulama fiyatları belirlenirken üçüncü sırada tasarım gelmektedir. Mobil uygulamanızın öne çıkması, işlevselliği  fikrinizin önüne geçmektedir. Uygulamanızı öne çıkaracak olan tasarımdır.

Mobil uygulamaların tasarım fiyatları yazılım fiyatlandırmasından ayrı olarak hesaplanmaktadır.

İyi olarak ihtiyaçlara yönelik hazırlanan tasarım, mobil uygulama kullanımını arttırarak kullanıcıların uygulamanızı tüm işlevselliği ile etkin şekilde kullanmasına olanak sağlamaktadır.

Bu kısım için mobil uygulama fiyatlandırmanızda iki ayrı tercihiniz olmaktadır. 

Projeniz eğer büyük ve değerli ise her detayı özenli bir tasarıma sahip olmanız gerekmektedir. Uygulamanız için özel olarak hazırlanacak bir tasarıma sahip olmalısınız.

Basit ve  işlevselliği düşük bir uygulama yapacaksanız eğer hazır satılmakta olan tasarımları tercih edebilirsiniz. 

Unutulmaması gereken bir diğer detay ise hazır satılan tasarımların uygulama işlevselliğini tam anlamıyla çözemeyecek olması ve ek geliştirme yapılması gerekeceğidir.

Bu tip durumlar için ek geliştirme yapılması buna bağlı olarak ek bir fiyatlandırma çıkmasına neden olmaktadır. 

Mobil uygulama fiyatlarının ana belirleyicilerini kısaca açıkladık. Mobil uygulamalar kesinlikle sıradan yazılımlar değildir. 

Bunun öğrenilmesi ardından yazılım yapılıp yapılmama durumuna karar vermeniz gerekecektir. 

Mobil uygulama; gelişimi çok hızlı bir yazılım türüdür. Yeni trendler, yeni fikirler ve buna bağlı olarak kullanılan yazılım teknolojileri değişmektedir.  Fiyatlandırmalar tüm bunlara göre değişkenlik göstermektedir.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Tıklayınız.Çalışma Şeklimiz

Adım adım anlatmak gerekirse çalışma şeklimiz şu şekilde :

  1. Müşteriden gereksinimlerin eksiksiz bir şekilde alınması
  2. Sistem analizinin yapılarak ortaya çıkacak uygulamaya ait ekran tasarımı taslaklarının çıkartılması
  3. Taslaklar üzerinde anlaşma sağlanması neticesinde belirtilen fiyat veya ödeme planı belirlenmesi
  4. Detaylı iş planının çıkartılması ve teslim tarihlerinin belirlenmesi
  5. Yapılacak yazılıma ait bu çalışmalarında eklendiği sözleşmenin imzalanması
  6. Sözleşmede belirtilen başlangıç ücretinin alınarak işe başlanması
  7. İş planının uygulanarak yazılımın tamamlanması ve teslimi.

Yazılım geliştirme süresince size vereceğimiz bir adresten yazılımın geliştirilme süreçlerini takip edebileceksiniz. Aynı zamanda proje yönetim ekranlarına girerek iş planının uygulanışını adım adım izleyebileceksiniz. Burada en önemli nokta isteklerinizi işe başlamadan önce net bir şekilde belirlemektir. Aksi takdirde ortaya çıkan yazılımda taslaklar üzerinde olmayan ek talepleriniz ayrıca ücretlendirilecek ve teslim süresini uzatacaktır. Örneğin bir üretim bandı düşünün kırmızı bir tişört üzerine bastığınız bir resmi sonradan değiştirmek isterseniz, ya yeni renk ve istediğiniz baskı modeli ile yeni tişört üreteceksiniz ya da belli yöntemler kullanarak o resmi silip yeni resmi basacaksınız. 

Mobil cihazlar gelişen teknolojiyle beraber hayatımızın tam ortasında yer almaktadır. Bu sebepten dolayıdır ki dijital ortamda yapacağınız her girişim işletme kaliteniz açısından daha kaliteli bir düzeye çıkaracaktır. Mobil uygulama sahiplerinin nasıl para kazandıklarını sizler için tüm detayları ile inceledik. Mobil uygulama hizmetlerimiz kişiye özel hazırlanır. Her cihazla ve işletim sistemiyle %100 uyum içinde olması esastır. İşletme sahiplerinin dijital teknolojiye ayak uydurarak daha kaliteli işlere imza atmaları için bizimle çalışmaya davet ediyoruz. İletişime geçerek ihtiyacınız olan kaliteli hizmet için bilgi alabilirsiniz.