Web yazılım nedir?

Web yazılım; sunucularda çalışan ve bizim tarayıcılarda (google,yandex…) arayıp bularak kullandığımız bir yazılım türüdür. Arkaplandaki veri alma veri yazma gibi işlemlerin gerçekleştiği yerdir. Web yazılım diğer bir değişle web programlamadır. Web yazılım şekilleri içeriğine ve kullanılan program diline göre değişkenlik gösterir;

1-Statik web sitesi;

Veri tabanı olmaksızın statik olarak hazırlanan bir web sitesidir. Günümüzde en yaygın web sitesi şeklidir. Kod açığı olmadan, bir yönetim paneline sahip olmadan her şeyi html kod ile düzenlenmesi gereklidir. Güncelleme ihtiyacı duymadığı için çok tercih edilir. Web tasarım bilgisi olmayan kişilerin güncelleyemeyeceği bir platform oluşturur. Değiştirmeyeceğiniz küçük bilgiler vereceğiniz bir web sitesi istiyorsanız bu tam size göre. 

2-Dinamik web sitesi;

Dinamik web sitesi türünde ise veri tabanı mevcuttur. Bu veri tabanı yönetim paneli yani admin paneli oluşturmayı sağlar. Dinamik web sitesi tercih ediyorsanız eğer çok daha profesyonel bir yazılımcıya ihtiyaç duyarsınız. Yapılan programlama esnasında en ufak bir kod hatası web sitesinin başka ellere geçerek işgal edilmesi ve başka kötü durumları oluşturabilir.  Deneyimli kadromuzla sizlere ihtiyacınız olan profesyonellikte bir web sitesi tasarlama imkanımız var. Kolay yönetim paneli özelliği ile güncelleme gerektiren işlerinizi bireysel olarak ek ücret tahsil edilmeden gerçekleştirme imkanı bulursunuz. 

Web yazılımları tarayıcılarda çalışabilen, cep telefonu, tablet, kısacası tarayıcı olan her tür cihazdan erişebileceğiniz uygulamalardır. Bu uygulamaların yayını için bir adet alan adı ve uygulamanın çalışacağı bir sunucuya ihtiyaç vardır. Hazırlayacağımız web sitesinin türüne karar verdikten sonra ihtiyaç duyulan alan adı araştırması yapılarak size özel domain seçimi yapılır. 15 karakterden uzun olmayacak ve türkçe karakter içermeyecek şekilde dikkatli akılda kalıcı ve telaffuzu kolay bir seçim yapılarak size özel tasarım başlanmış olur.

Web yazılım geliştirme?

Her firmanın ihtiyaç duyduğu web site özellikleri işleyiş özelliklerinde yer alan farklılık nedeniyle değişkenlik göstermektedir. Sistemleri için oluşturulan iyileştirme çalışmaları için farklı tasarımlar gerekmektedir.

Web yazılım işlemlerini geliştirebilmek için farklı sistemler hazırlamak adına gerekli ekipmanlardır.

Kodlama sistemleri ile web siteleri hazırlanırken bu kodlamalar ile özellikler üzerinde çeşitli değişiklikler yapılmaktadır. Web site üzerinde yapılabilecek değişiklikleri geniş çağlı yazılım geliştiren firmalar ile birlikte gerçekleştirebilirsiniz. 

Yazılım geliştirmek için mutlaka profesyonel desteğe ihtiyaç duyarsınız. 

İşe tam odaklanamayan yetersiz bilgiye sahip kişiler web sitesini kod yapısını bozabilir, web siteyi kullanılamaz duruma getirebilmektedir. 

Web Mobil Yazılım

Mobil cihaz kullanımı üzerinde yaşanan artış hayatımız üzerince ciddi kökten değişiklikler yapmıştır. Artık neredeyse her işimizi mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Günümüzün büyük bir çoğunluğu mobil cihazlar ile iç içe geçmektedir. 

Bu durum bir fırsata çevirmek sizin elinizdedir. Mobil cihazlar üzerinde aktif rol oynamak bilinirlik arttırmak ve kar oranlarını arttırabilmek için ilk adım olabilir. 

Artık büyük firmalar mobil cihazlar ve tabletler üzerinde aktif olabilmek için para harcamaktadır. Mobil cihazlar üzerinde varlık sürdürmek artık çağımızın bir gereksinimi halini alarak sektör içinde büyümenin önemini vurgulamaktadır. 

Mobil web sitesi ile mobil uyumlu web site arasında yer almakta olan fark; Web sitenin mobil uyumlu olması telefon ve tabletler ile üzerinden görünebiliyor olmasını sağlamaktadır. 

Mobil yazılım ise; Firmaların var olan hazır web site haricinde kullanıcılarla iletişim içinde yer aldığı ayrı bir program olarak yer almaktadır. 

Mobil uygulama geliştirme hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Android işletim sistemine mobil uygulamaları kodlayabilme için ilk olarak Eclipse ve Android Studio gibi programların kullanılması gerekmektedir. 

Apple işletim sistemine ait olan İOS ile mobil uygulama hazırlayabilmek için XCode isimi programa ihtiyacınız vardır. 

Bu programların bizlere sağlamış olduğu yardımlar ile hazırlanmakta olan mobil uygulamalar, Google Play, Apple Store başvuruları ile yayına alınmaktadır. 

Apple Store yayınlayacağı uygulamaları belirlerken oldukça katı kurallar uygulamaktadır. Bu nedenle Apple Store yayınladığı uygulama sayısı az, Play Store uygulamaları çok daha fazladır. 

Google Play mağazası içinde yer alan uygulamaların büyük çoğunluğu ücretsizdir. 

Web yazılım nerelerde kullanılmaktadır?

Web yazılımı; web sitenize istediğiniz özellikleri kazandırmanız için uygulanmaktadır. 

Örneğin; Web siteniz için bir yönetim paneline ihtiyacınız var diyelim. Bu panel ile web site içinde çeşitli değişiklikler yapabilir, sayfaları, kullanıcıları yönetmek ve yeni içerikler eklemek için kullanabilirsiniz.

Tüm bunları kullanmak için web yazılıma ihtiyacınız vardır. Web yazılım hakkında bilginiz yoksa profesyonel destek almanız gerekmektedir. 

Web yazılım hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Web yazılım projenizin istenen verim ile çalışabilmesi için belli kurallar çerçevesi içinde yer alması gerekmektedir. 

Kurallara uyulmaması durumunda proje belli standartların altında kalacağından istenen verim alınamayacaktır. Bu standartlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

Web site ziyaretçilerinizin web sitenizden beklentisi nedir? Web sitenize yapılan ziyaretler ile neler yapmak isteyeceklerdir? Zaman geçirecekleri nelere sahipsiniz? Bu soruların yanıtlarına odaklanmalı ve analizini doğru gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kullanıcı deneyimini en üste taşımak gerekmektedir.

Web siteniz üzerinde profesyonel SEO çalışmaları yapmalısınız. Planlı ve doğru tasarımlar ile içerikleriniz üzerinde iyileştirmeler yapmanız gerekmektedir. Web siteniz arama motorları tarafından beğenilmediğinde hedeflenen başarıya ulaşmanız zorlaşacaktır. SEO çalışmaları nasıl olmalıdır, nasıl yapılır hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Siteniz üzerinde mobil cihazlara uyumlu bir yazılım olması gerekmektedir. İleri teknoloji ile hazırlanan mobil cihazlar oldukça yaygın olup ziyaretçilerin sıklıkla ziyaret ettiği web siteler olma niteliğindedir. 

Web sitenizi kaliteli ve yüksek donanımlı sunucular tarafından barındırmalısınız. Web sitenize ziyaretçi erişimi artarak web site trafiğiniz büyük artış gösterecektir. 

Web site içerikleriniz konu ile alakalı olup sıkıcı olmamasına özen gösterilmelidir. 

Kullanacağınız araçlar için ödeme yapmaktan çekinmemelisiniz. Bu araçların analizleri hazırlanmalı prestij azalmaması, güzel web tasarıma sahip olmak için harcama yapmaktan çekinmemelisiniz.

İşini iyi yapan yüksek tecrübeye sahip bir firma seçerek yüksek bilgi ve donanıma ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. Bu sayede yazılım firmaları ihtiyaçlarınızı doğru analiz ederek sizlerin işini iyi yönde destekleyecektir. 

Web yazılım yaptırmak için Freelance olarak mı yoksa web yazılım firmalar ile mi çalışılmalıdır?

Freelance kişilerla çalışmanın maliyet olarak düşük olduğu düşünülse bile çeşitli zorluklara ve sıkıntılara neden olabilecek durumlar yaratabilmektedir. 

Freelance olarak çalışan kişilerin yalnızca sizin değil başkalarının işleri ile ilgilenmesi zamanı iyi kullanamama durumu olacağından çalışması verimli olmayacaktır. Genel gecikme yaşanan sorunların kaynağı bu olacaktır. 

Freelance çalışan kişilerle anlaşma yapılamayacağı gibi fatura kesme gibi belgeler almanız mümkün olmayacaktır.  Karşılaşabileceğiniz sorunlar sonunda işlerinizi yarım bırakma ihtimali oldukça yüksektir. 

Yazılım firmaları ile anlaşma yapabilir, fatura keserek projenizi yazılım firmasının güvencesi altına alması sağlanabilmektedir. İlerleyen zamanlarda karşılaştığınız zararı sözleşme ve fatura ile telafi edebilirsiniz.

Profesyonel bir yazılım firması ile sorun yaşamanız neredeyse imkânsızdır. Yazılım firmalarının büyük çoğunluğu profesyonel yazılım uzmanları çalıştırmaktadır.

İşinizle birden çok kişi ilgilenmesi sebebiyle kısa sürede teslim edilmektedir. 


Web Tasarım Nedir?

Web tasarımdan bahsedildiğinde kısaca kişi ve kurumların dijital platformda görünen kısmı denebilir.

 İnternet tarayıcılarının gösterebileceği bir ortamda özel olarak yapılan bir tasarımdır.

Bu işten sorumlu olan kişilere web tasarımcı veya web master denir. Güzel ve kaliteli bir web tasarımı, web sitesinin müşteri kitlesini yakalamasında son derece önemlidir. 

Web siteniz olmak zorunda mı? Bütün detayları ile inceledik.

Profesyonel web tasarım nedir?

Profesyonel web tasarım; Dijital ortamda hak edilen yeri almak isteyen, prestij kazanma amacı olan, özgün tasarımları ile fark yaratmak isteyen şirketler tarafından tercih edilmektedir.

Profesyonel web tasarım işletmeleri, benzersiz göstererek rakiplerine karşı fark yaratmasını sağlayacaktır. 

Web sitelerinin önemi gün geçtikçe artış göstermektedir. Başarılı web sitelerinin içerik yönünden zengin ve tasarım olarak sektöre uygunluğu önemlidir. 

Web siteniz sadece ulusal değil, uluslar arası bilinirlik kazanmasını istiyorsanız profesyonel bir web tasarıma ihtiyaç duyarsınız. Hedef kitleniz günden güne artış gösterecek ve rakiplerinize fark atacaksınız. 

7/24 ulaşılabilirlik kazanmak için web siteye ihtiyaç duyarsınız. Hedef kitleniz içinde yer alan kişilerin artış göstermesi ile dijital ortamda her müşteriniz ile yakınlık göstererek hedef kitlenizi genişleteceksiniz.

Tatil günleri ve sınırlı saatlere bağlı olmadan kar artışınız hız kesmeden devam edecektir. E-ticaret sitesine sahip işletme sahipleri için büyük bir avantaj olup günün her saati kazanç elde edebilirsiniz.

Satış ve pazarlama gelirinde yer almakta olan artış reklam ve kampanya giderlerinin büyük ölçüde düşmesi profesyonel web tasarım ile mümkündür. 


Web tasarım unsurları nelerdir?

Web tasarımlarında web sitesinin niteliğini belirleyen bazı unsurlar vardır.

 Öncelikle görsellik olarak ilgi çeken unsurların yanında içerik, özgünlük, güvenilirlik gibi özellikler web sitesinin kalitesini etkileyen özelliklerdir.

HTML veya CSS kodlama, grafik tasarımı, Projelendirme, CMS entegrasyonu ve test işlemi bitiminde web tasarımı sona erer. 

Bundan dolayı web tasarım nedir diye sorulduğunda kısaca web sitesinin oluşma adımı denir.

Web tasarım unsurlarına kısaca göz atalım:

Düzen: Web sitesinde değerlendirilen metinlerin ve grafiklerin göze hoş gelen veya gözü yormayan düzende olması gerekir.

 İstenilen ya da aranılan bilgiye kolay ve hızlı şekilde ulaşmada düzen oldukça önemlidir.

Bu yön kullanıcıların kullandığı web sitesinde kalma süresini arttırarak beğenisini kazanmada etkin rol oynar. 

Renk: Renk ile ilgili olan tercihler her ne kadar öznel olsa bile kullanılan renk kullanıcıların ve markaların özelliklerini ve kimliğini yansıtmadan yana olmalıdır.

Bundan dolayı renk tercihlerinin üzerinde fazla durmak web sitesi adına önemli bir maddedir.

Grafikler: Sayfanın açılması ya da kapanmasını olumsuz yönde etkilemeyecek grafiklerin fotoğraf, logo ya da simgelerin kullanılması oldukça önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur.

Fontlar: Yazı stili web site tasarımı niteliğinde oldukça önemli bir unsurdur.

 Hatta bir sürü web tarayıcısı güvenli yazı stillerini güzel bir şekilde görüntülenmeyebilmektedir. 

Bu nedenle uygun olan ve kabul edilebilen fontlar kullanmak oldukça önemlidir.

İçerik: Metinlerden ve görsellerden oluşan ürün, içerik ve hizmet tanıtımında kullanıcıda ilgi ve merak uyandıran  SEO uyumlu ve bilgilendirici olmalıdır.

İçeriğin içinde konu ile ilgili anahtar kelimelerin bulunması arama motoru optimizasyonu olan SEO için ciddi önem taşımaktadır.


Web tasarımda nelere dikkat edilmelidir?

Bütün çalışmalar için geçerli olan hedefleme web tasarım içinde geçerlidir. 

Web site amacına uygun olması, müşterileri şirketin sahip olduğu web sitesine en hızlı ve en doğru şekilde yönlendirmesi, kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olup arama motorlarına uygun şekilde kodlanmış olması gerekmektedir. 

Web sitenin görsel tasarım kısmını belirleyen web tasarımın çok fazla ziyaretçi çekmesi, ziyaretçilerin web site içinde uzun süre vakit geçirmesi için özel olarak tasarlanması gereklidir. 

Bu özgün ve etkileyici tasarımlar web sitesinin arama motoru sonuçlarından üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. 

Müşteri odaklı web tasarım yapılması gereklidir. Çünkü müşteri ihtiyaçlarını yanıtlaması, dinamik, yönetimi mümkün, işlevsel, SEO uyumlu, kurumsal kimliğini en doğru şekilde gösteren ve ziyaretçilere güven veren bir formatta olması gereklidir. 

Ulusal ve uluslar arası şekilde ürün ve hizmet tanıtımı yapan şirketlerin yapılanması açısından büyük önem taşıyan profesyonel web tasarım, potansiyel müşterilere erişimi kolaylaştıracaktır.

Başarılı bir web tasarım ile dijital kimlik kazanmak mümkündür. 

Kullanıcı dostu web tasarım oluşturmak nasıldır?

Web site oluştururken kullanıcıyı düşünmek gerekir. Kullanımı kolay, erişim üzerinde sorun yaşamayacakları, etkileyici ve görsel tasarım konusunda benzersiz olması gerekir. 

Web siteye sahip olmak yeterli değildir. Önemli olan bir diğer konu ise doğru bir yönetim gerçekleştirebilmektir. Bunu sizin için inceledik.

Kullanıcı dostu ara yüz tasarımları ile oluşturmak için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır;

Navigasyon; Web site tasarım mimarisi oluştururken menüler ve diğer navigasyon araçları göz atılarak nasıl arama yapıldığına dikkat edilerek tasarlanmalıdır. 

Kullanıcı açısından kullanımı kolay, aradığını kolay bulabilme, web site içinde kolay hareket etmesi gerekmektedir. 

Multimedya; web tasarımda video ve ses gibi ekler kullanıcı ile daha kolay ve hızlı etkileşim ve iletişim kurmak için kullanılabilmektedir. 

Kullanıcının daha kolay kavraması ve web site içinde daha uzun süre vakit geçirmesi açısından önemlidir. 

Uyumluluk; web sitenin görüntülenmesinin doğru yapılması ve performansın düşmemesi açısından büyük önem taşır.

Farklı tarayıcılar, işletim sistemleri üzerinde sorunsuz şekilde çalışan web siteleri tasarlanması gerekir.

Teknoloji; teknolojik ilerleyişi takip ederek dinamik, taze ve profesyonel web tasarımlar oluşturmanızı sağlayacaktır. Yeni teknolojiler işletmelere; hareket, yenilik ve özgürlük verecektir. 

İnteraktif; Tasarım içerisine kullanıcı yorumları ve aktif kullanıcı katılımı ekleyerek kamuoyu katılımını arttırın. 

E-posta formları ve e-bülten kayıtları ile sürekli ziyaretçileriniz ile etkileşim içerisinde yer almayı kolaylaştırın.Kimler Yararlanabilir?

  • Kurumsal site yaptırmak isteyenler.
  • Online Mağaza açarak satış (e-ticaret) yapmak isteyenler.
  • Hazır paket yazılımlardan aradığını bulamayan, kendi istekleri doğrultusunda yazılım isteyenler
  • Müthiş fikrini hayata geçirmek isteyenler.
  • Ben yazılıma değil, yazılım bana uysun diyenler.

Yazılım geliştirme süresince size vereceğimiz bir adresten yazılımın geliştirilme süreçlerini takip edebileceksiniz. Aynı zamanda proje yönetim ekranlarına girerek iş planının uygulanışını adım adım izleyebileceksiniz. Burada en önemli nokta isteklerinizi işe başlamadan önce net bir şekilde belirlenmesidir. Aksi takdirde ortaya çıkan yazılımda taslaklar üzerinde olmayan ek talepleriniz ayrıca ücretlendirilecek ve teslim süresini uzatacaktır. Örneğin bir üretim bandı düşünün kırmızı bir tişört üzerine bastığınız bir resmi sonradan değiştirmek isterseniz, ya yeni renk ve istediğiniz baskı modeli ile yeni tişört üreteceksiniz ya da belli yöntemler kullanarak o resmi silip yeni resmi basacaksınız. 

İhtiyacınıza yönelik size özel hazırlayacağımız tasarımlarımızla markanızı dijital ortama taşımanız mümkün.  Markanızı ya da büyük - küçük işletmenizi dijital ortama taşımak bizimle birlikte artık kolay.  Aforsoft Yazılım ve Danışmanlık olarak tasarım süresince her aşamada irtibatta kalarak tam ihtiyacınız olan platformları oluşturarak sizlerin müşterilerinize daha kaliteli, özgün ve başarılı çalışmalar gerçekleştirmenizi amaçlıyoruz. Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.