Facebok instagram reklam yönetimi nasıldır?

Çağımızın teknolojik yeniliklerinden en büyükleri şüphesiz sosyal medyadır. Facebook ve instagram bu büyük sosyal ağlar içinde iki büyük lider sayılabilmektedir. 

Etkisi sosyal medya yönetimi nasıl olmalıdır. Detaylar makalemiz içinde.

Yeni bir oluşum içersindeyseniz web sitenizden başlayarak sosyal medya hesapları da oluşturmanız artık çağın mecburiyetleri içerisinde yer almaktadır. Sosyal medya hesaplarınız ile çok çeşitli işler gerçekleştirebilmektesiniz. 

Bilgiden alışverişe sosyalleşmek gibi çok çeşitli amaçlar için sosyal medyayı kullanmaktayız. Reklam da bunlar arasında yer alan yeni nesil reklamcılıktır. 

Sosyal medya reklamcılığı içerisinde facebook ve instagram reklamları büyük önem taşımaktadır. Peki Facebook ve instagram reklam yönetimi nedir, nasıl yapılır öğrenmek için okumaya devam edin.

sosyal medya reklamcılığının önemi nedir? detaylar makalemizde.

İnstagram reklamcılığının avantajları nelerdir?

Facebook ve İnstagram reklamları birlikte kullanılabilmektedir. Facebook Inc çatışı altında olması nedeniyle reklam özellikleri büyük ölçüde benzerlik göstermektedir.

800 Milyon Aktif Kullanıcı;

Instagram 800 milyonu aşkım kullanıcıyı bünyesinde barındırmaktadır. Ülkemizde popüleritesi yüksek olan bu sosyal platform üzerinde reklam verme maliyeti düşük olmasına rağmen kullanıcı etkileşimi oldukça yüksektir.

Görsel İletişim Kanalı;

Görsel reklam yayınlamaları ile potansiyel müşterilerinize, hayran kitlelerinize iletmek istediğiniz mesajları dilediğiniz gibi ulaştırabilirsiniz. Mobil tabanlı görsel ve videolar olması nedeniyle etkileşim oranı oldukça yüksektir. Yeni nesil dijital reklamcılık için oldukça uygun bir yöntemdir.

Yüksek Oranda Etkileşim;

İnstagram reklam politikaları hakkında son güncellemeler ardından Reklam gösterim fiyatları düşerken dönüşüm oranları büyük ölçüde artış göstermektedir. CPC avantajlarından faydalanarak düşük bütçe ile büyük kitlelere erişim sağlayabilirsiniz.

Çok fazla etkileşim alan instagram reklamları bu güncelleme ardından daha güçlü hale gelmiştir. Bu avantajlardan faydalanarak instagram reklamlarınız ile ürün ve hizmet tanıtımları yapabilirsiniz. Marka bilinirliğiniz artacak ve potansiyel müşterileriniz ile daha kolay etkileşim içinde bulunabilirsiniz. 

Reklam Yerleşimi;

Instagram üzerinde yer yerleşimleri ile hedeflenen etkileşim türünde geri dönüşüm elde edebilirken, reklam yerleşimi ile sadece hikaye ve akış kısmında reklamlarınızın görünmesini sağlayabilirsiniz. 

İnstagram az ancak etkili reklam yerleşim noktalarını bünyesinde barındırmaktadır. Reklamlarınızın her zaman yüksek dönüşüm oranı elde etmelerine yardımcı olmaktadır.


İnstagram reklam modelleri nelerdir?

Facebook ve instagram reklamcılığı ile işletme olarak hedeflerinize ulaşın.
Sosyal medya uzmanının görevleri nelerdir? reklamcılık için önemi nedir, bütün detaylar makalemizde.

Bilinirlik; işletme olarak, ürün ve hizmetleriniz ile bilinirlik sağlayın.
Erişim,
Erişim, sıklığı,
Marka bilinirliği,
Yerel bilinirlik.

İlgi;  hedef kitleniz içinde yer alan potansiyel müşterilerinizin ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi almalarını sağlayın.
Web site tıklamaları,
Video görüntülenmeleri,
Erişim ve sıklık.

Dönüşüm; ürün satışlarınız, mağaza ziyaretçileriniz, uygulamanızı indirilme oranını arttırın.
Web site dönüşümleri,
Facebook ve instagram’da etkili reklamlar,

Hızlı ve kolay şekilde kullanıma başlayabilirsiniz.


1-Reklam oluşturun;

İnstagram üzerinden paylaşmış olduğunuz bir gönderinin tanıtımını yaparak hedef kitle ve reklam tipinizi seçerek reklam vermiş olursunuz. Reklam verme amacınızı unutmayınız.

2-Bütçe belirlemesi;
Reklamlarınızın gösterim süresini ve istediğiniz bütçe aralığını belirleyin. 

3-Reklamlarınızı yayınlayın;
Reklamı yayınlama aşamasına geçildikten sonra bir onay süreci başlar. Bu süreç birkaç saat ya da 24 saati bulabilecek bir bekleyiştir. Onay alınması bir bildirim yolu ile ınstagramdan bildirilecektir. 

İşletme hesabı nasıl oluşturulur?

Profilinizi işletme hesabınıza dönüştürmek düşündüğünüz kadar zor değil.

Profilinize giriş yaparak simgesine dokunun.
Ayarlar kısmına giriş yapın.
“Hesap” kısmına tıklayarak seçenekler içinden “İşletme Hesabına Geç” kısmını seçin.
İşletme hesabınızı facebook ile bağlantı kurmasını öneriyoruz. İnstagram işletme hesabınıza sadece bir facebook sayfası bağlanabilir. 
İşletmenizi veya hesabınızı tanıtın. Kategori ve iletişim bilgilerinizi girin.

Bir işletme hesabına sahip olarak instagram istatistiklerinize erişim sağlayabilirsiniz. Facebook ve Instagram Reklamcılığı;

21.yüzyılın gelişen teknolojisiyle birlikte büyük şirketler yeni bir pazar arayışına girmişlerdir. Tüm dünyanın ortak olarak arada bulunduğu arkadaşları, akrabaları ile bir şeyler paylaştığı sevdiği siteleri gezdiği hatta alışveriş bile yaptığı bir alan olan facebook ve instagramda reklam yapma fikri açığa çıkmıştır. Telefonların hayatımızda ki yeri arttıkça ve geliştikçe resimler çekme ve paylaşma ihtiyacı duyan da bir kitle var. Sosyal medyanın hayatımızda ki yeri gün geçtikçe artmaktadır.Bu reklam ağı çok daha büyük hedef kitle ile daha kısa sürede etkileşime girmek için kullanılan her alıcı ile birebir iletişimde bulunabileceğiniz bir alan. Instagram kullanıcıları takip ettikleri kişilerin paylaşımlarını ve kullandıkları ürünleride takip ediyorlar. Hergün ortalama 600 milyondan fazla insan ınstagramı kullanıyor ve 400 milyondan fazlası da hesaplarını kontrol etmektedir.

Facebook reklam yönetiminın nasıl olacağı hakkında bütün detayları makalemiz içinde bulabilirsiniz.

%60 ınstagram kullanıcısı yeni ürünler keşfettiğini söylerken %78 oranında bir kitlede paylaşılan gönderilerden ilham aldığını belirtmiştir. Instagram kullanıcılarınden 5 kişiden 2si en az bir işletmeyi takip ederken telefonda geçirilen her 5 dakikadan 1’i facebook ve ınstagram olduğu araştırma sonuçlanca açığa çıkmıştır. Instagram reklamları pek çok kurumsal markanın bilinirliğini arttırırken küçük işletmelerinde müşteri alanını genişletmektedir. 

Instagram reklamları öyle düşünüldüğü kadar zor değildir.  Çok güçlü reklam araçlarını kullanan ınstagram da yapmış olduğunuz reklamların kurulumu  sonrasında ki takip ve kontrollerini  profesyonel desteklerimiz sayesinde çok daha kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Instagram da yayınladığınız reklamları belirlediğimiz kriterler eşliğinde hedef kitlenizle buluşmanızı çok daha kolay hale getiriyoruz. İzlediğimiz yol haritası;

Konum; 

Hedef kitleyi konum bazlı oluşturmak mümkün. Bölge, şehir ve hatta ülke olarak belirleyebilir ve o kriterler eşliğinde reklam düzenlemesini gerçekleştirebiliriz. 

Demografik bilgiler;

Hedef kitleyi daha netleştirmek için kullandığımız bir terim olup, yaş cinsiyet, dil gibi belli veriler ışığında hedef taramasını daha da kolaylaştırıyoruz.

İlgi alanları;

Bu hedef kitle taramasında ki bizce en önemli madde sayılabilir. Çünkü hedeflediğimiz kitleyi benzer paylaşımlara, gönderilere ve begendikleri hatta yorumlara bakarak alanı ve bu sözü edilen hedef kitleyi çok daha geliştirerek yeni müşteri alanı yaratıyoruz. Pazar arayışınızda sizlerin her adımında yanında olarak işlerinizi profesynel kadromuzla sizin için  kolaylaştırıyoruz.

Özel hedef kitle;

Burada  bahsettiğimiz durum sizin zaten sürekli müşteriniz olan kitleye bi sesleniş. Elinizdeki veriler eşliğinde e-posta telefon numarası ve mesaj yoluyla ulaşarak müşteri kalitenizi arttırarak güvenilirliğinizi destekliyoruz. 

Bu belirlemiş olduğumuz kriterleri siz işletme sahiplerinin hizmetine sunarak ihtiyacınız olan hedef kitleyi belirleyerek müşterileriniz ile buluşmanızı kolaylaştırıyoruz.  Bu kriterleri kullanacağımız reklam çeşitleri ise;

1-Hikaye reklamları;

Hergün 500 milyondan fazla kullanıcının hikaye yani stories paylaştığını biliyor muydunuz? Bu durumu keşfetmiş olan kimi marka bu reklam yöntemini kullanarak çoktan pazar alanındaki alıcıları ile bir araya gelmeye başladı bile. Instagram bu platformda ki reklamları gerçekten çok profesyonelce düzenlemiş. Stories üzerinde yapılan paylaşımları tam ekrana yansıtarak hiçbir unsurun alıcısıyla arasına girmesini engellemiş. Yapılan bazı araştırmalara göre tüm dünyada tanınmış olan markaların bile %51’i ayda ortalama bir paylaşım yapmaktadır. Hergün dünya genelinde 155 milyonu aşkın kişi ınstagram stories yoluyla iletişim kurarak birbirlerini buluyor. Bizde müşterileriniz ile bir araya gelmenizde aynı yöntemi uyguluyoruz.

2-Fotoğraf reklamları;

Görseli iyi ve doğru belirlemek bu reklam şeklinin en önemli unsurudur. Doğru görsel seçimi için dikkat edilmesi gereken çözünürlüktür. Fotoğraf reklamını kullanmak isteyen işletme sahiplerinin dikkat etmesi gerekir. Net görünmeyen bir fotoğraf ile hedef kitleye kaliteli bir hizmet verememiş olursunuz.  Doğru ve kaliteli  fotoğraf seçimiyle elbette ki iş bitmiyor. Fotoğraf altında ki açıklama 300-120 karakter arasında olması çok önemlidir. Daha azı ya da fazlası değil okurken sıkmayacak ilgi çekecek bir dille yazılan açıklamalar ile müşterilerinize kaliteli hizmet sunmanız kaçınılmaz.  Görsel üzerine de yazı yazılabilir elbette ancak bu görseli %15-20 arasında kapatacak şekilde ayarlanmalı ve o şekilde hizmete sunulmalı. Tüm bunları sizin yerinize profesyonel kadromuzla yapabiliriz. Bizimle iletişime geçerek hedeflediğiniz müşteri kitlesiyle en kaliteli şekilde siz işletme sahiplerini bir araya getirebiliriz. Tek yapmanız gereken iletişime geçmek. 

3-Video reklamları;

Video reklamaları için yüksek çözünürlük ve sürükleyici bir içerik gereklidir. 5 saniye kuralımızla o kısa süre içinde müşterilerin merakını uyandıracak. Videonun devamını izlenmesini sağlayarak daha fazla kitleye ulaşmayı hedefleriz. 5 saniyenin ne kadar önemli olduğunu belirterek videonun çok uzun olmamasına ve 30 saniyeyi geçmemesi önemlidir. İlgi çekici içeriğinizi göstermeniz için yalnızca 30 saniye.

4- Kaydırma reklamları; 

Sosyal medyada sürekli gördüğümüz bir reklam şeklidir. Fotoğraf reklamlarından farklı olarak birden fazla resmi kaydırma şeklinde görmemizdir. İlgi çekici ve kaliteli çözünürlüğüyle ürünlerin tanıtımını daha kolay hale getirir. 


Facebook reklam formatları ınstagram reklam formatlarıyla benzerlik gösterir ama desteklenen görsel formatları bakımından bazı farklılıklar mevcuttur. Öncelikle ınstagram reklamlarında olduğu gibi bir hedef kitle taraması yapıması gereklidir. Instagram hedef kitle taramasında yapılmış işlemlerin yanı sıra; davranış, bağlantılar, uygulama kullanıcıları ve site ziyaretcileri gibi kriterler de vardır. 

1-Davranış;

Tamamıyla tüketicileriniz davranışlarına bağlı bir durum olup, önce ki alışverişler ve cihaz kullanımında bulunan müşterilerinizi belirleyeceğiniz bir maddedir. Tüketici davranışları ile  bireyin sahip olduğu bi çeşit noropsikolojik durum analiz yöntemidir. Duygularını ve psikolojisini analiz ederek davranışsal tepkilerinin ışığında hizmet alıp almamayı karar vermesinin analizini elde edebildiğimiz bir durum söz konusudur. 1940-1950’li yıllardan beri bilinen ve kullanılan bir yöntem olup günümüzde Aforsoft Yazılım ve Danışmanlık olarak hala uyguladığımız bir yöntemdir. 

2-Bağlantılar;

Facebook üzerinde kurmuş olduğunuz sayfalanız ve hazırlamış olduğunuz etkilinizle herhangi bir bağlantı  kurmuş kişileri içerek bağlantı türüdür. İsteğe bağlı olarak o kişileri hedef kitle dışında tutmak da mümkündür. 

3-Uygulama kullanıcıları;

Bu madde çok genel bir durumu kasteder. Kullanıcılara; bir ürünü göstermek, bir oyunu görüntülemek amaçli yönlendirecek eylemlerle teşvik ederek reklamları sizler için geliştiriyoruz. 


Reklam formları benzer olsada elbette değişkenlikler Instagram reklamlarından farklı yayın şekilleride mevcuttur. Bunlardan ilki;

1-Slayt gösterisi;

Slayt gösterisi denilen reklam şekli kısa videolar ve resimleri sesle birleştirerek yapılan bir reklam türüdür. Çok uzun olmamasına ve elbette ki dikkat çekici bir içerikle birleştirilmiş olmasına dikkat edilir. 3-10 arasında değişen resim ve videonun birleştirilmesi ile oluşur. 

2-Döngü;

Diğer bir deyişle dönen formattır. Tek bir reklamda 2 veya daha fazla resim ve video eklenmesiyle çeşitli başlıklar ile bağlantı sağlanmasını bununla birlikte eylem çağrısında bulunmasınızı sağlar. Reklamlarınızın ulaştığı kişiler oklar ve kaydırma şeklinde ulaşabileceği ve görebileceği çok çeşitli ve zengin olan bir reklam türüdür. Reklam verenler genellikle emlak, hizmet, etkinlik ve daha fazlasını tanıtmak isteyen işletme sahipleridir.  

3-Hızlı deneyim;

Hızlı deneyim, bir kullanıcı mobil cihazda reklam üzerine geldiğinde direk tam ekran olarak açılan ve ürünleri hizmetleri gösteren bir reklam şeklidir. Bu reklam türünü kullanarak;

Dikkat çekici kaliteli içeriklerinizi müşterilerinizle daha hızlı ve daha kolay bir araya getiren oluşumdur. Bu reklam formumun en güzel yanlarından biri ise bütün formatlarla %100 uyum içinde oluşudur. Tüm bu reklam formatlarının birleşimiyle hedef kitlenizdeki müşterilerinize hızlı deneyim yaşatabilirsiniz. 

Markanızda bir hikaye anlatarak hızlı deneyim oluşturun,  reklam içine açıklayıcı metinler düğme ve bağlantılar ekleyerek izlenmesi gereken yolları ve video reklamlarınızı hedef kitlenize sunabilirsiniz. 

4-Koleksiyon;

Koleksiyon reklam türü ayrıca bir reklam değildir. Hızlı deneyimle birlikte olarak düşünebilceğimiz bir reklam aracıdır. Hedef kitledeki müşterilerinize çeşitli görsel materyallerle ürün ve hizmetlerinizi çok daha kolay ve pratik şekilde keşfedilmesini sağlayarak daha hızlı bir ulaşım sağlanmış olur. 

İnstagram reklamı nasıl verilir?

Doğrudan telefon, tablet gibi mobil cihazlardan instagram hesabınıza giriş yaparak.

Facebook business manager kullanarak.

Facebook ve instagram üzerinden reklam vermenin iki farklı yolu bulunmaktadır.

İnstagram reklamının nasıl verilmesi gerektiği hakkında bütün detaylar makalemiz içinde yer almaktadır.

Facebook reklamı nasıl verilir?


Facebook ile verilmiş olan reklamlar güçlüdür. Her ay iki milyar insan arkadaşları, akrabaları, güncel bilgiler ve haberleri öğrenmek için Facebook’da bulunmaktadır. Ürün ve hizmet tanıtımı için facebook reklamlarını kullanabilirsiniz.

Facebook Business Manager nedir?

Facebook üzerinden reklam verebilmek için; hedef kitle belirlemesi, modelleme, ödeme ve raporlama yapabilmeniz için oluşturulan bir işletme reklam yönetimi hesabınız olmalıdır. 

Bu hesap içinde reklam hesaplarınızı oluşturabilir ve bütçenizi belirleyebilirsiniz. Facebook hesabını işleme hesabınıza bağlayarak reklam verebilirsiniz. 

Facebook Manager instagram hesabınız ile kontrol edebileceğiniz bir araçtır. 

Facebook reklam verme adımları nelerdir?

Reklam vermek için amaç ve hedef kitle belirlemesi yapın.
Reklamınızı yayınlamak istediğiniz yeri seçin.
Bütçe belirlemesi.
Reklam format ve modelini seçin.
Reklamınızı yayınlayın.

Facebook ve instagram reklam yönetiminde önemli noktalar nelerdir?

Facebook ve instagram reklam yönetiminde ki en önemli kısım doğru hedefler bulmaktır. Doğru hedefleme ile bütçeniz doğru yere aktarılmış olacaktır. Bu aşamada profesyonel destek almanız gerekir. 
Doğal yöntemler ile etkileşim kurularak takipçi artışı sağlanmaktadır. 

Sahte bot hesapların satın alındığını görmekteyiz. Facebook bu bot hesaplar konusunda oldukça katı davranmaktadır. Hile karıştırılan işletme hesaplarına ciddi yaptırımlar uygulamaktadır. İtibarınızın zarar görmemesi için takipçi ya da sahte etkileşimden uzak durunuz. 

NEDEN BİZ?

Facebook ve Instagram reklamcılığının en güzel yanı; herşeyi bir tıkla halledebiliyor oluşunuzdur.  Sizler görsel ve çeşitli video efektleri hazırlayarak Bütçe planıyla paralel olarak hizmet vermekteyiz.  Çok  uzun süredir bu sektörde varolup tecübemiz ışığında Aforsoft Yazılım ve Danışmanlık olarak siz büyük - küçük işletme sahiplerine en kaliteli hizmeti sunmayı amaçlıyoruz. Facebook ya da Instagram reklamcılığında ihtiyacınız olan hedef kitlede varolan müşterileriniz ile  profesyonel desteğimiz eşliğinde daha kolay buluşmanızı sağlıyoruz. Tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçip bilgi almak yeterlidir.